top of page

BASIN KONUŞMASI 
01 Haziran 2018, Cuma

 

Değerli Basın Mensupları ve Değerli Meslektaşlarım,

21 Mayıs 2018 saat 10.00’da İstanbul’da başladığım yürüyüşten sonra 31 Mayıs 2018’de Ankara’ya ulaştım.

Yürüyüşümün nedeni internetten yapılan yasal olmayan kontak lens satışına hayır demek içindir. 5193 sayılı “Optisyenlik Hakkında Kanun” gereği kontak lenslerin satışı ancak göz hekimi reçetesiyle optisyenlik müesseseleri tarafından yapılabilir. Çünkü kontak lens gözün korneasına temas eden tıbbi bir protezdir ve bu kapsamda bir sağlık ürünüdür. Sağlık ürünlerinin satışı internetten yapılamaz. İnternetten kontak lens satın alan kişiler sahte, kaçak ya da süresi geçmiş lens alıyor olabilirler.

5193 sayılı “Optisyenlik hakkında Kanun”un ilk maddesi fertlerin ve toplumun göz sağlığına öncelik verir. Gözlükçü ve Optisyen olan bizler de, bir sağlık sektörü mensubu olarak göz sağlığı konusunda görevimizi hakkıyla yapmak durumundayız. Yürüyüşümün ilk nedeni göz sağlığını korumak üzere hazırlanmış mevcut bir yasa olmasına rağmen bu yasanın gereğince uygulanmamasından oluşan boşluklarda göz sağlığı açısından risklerin ortaya çıkması konusunda bir farkındalık yaratmaktır.

Bu kapsamda ben İstanbul’dan Ankara’ya bireysel olarak 10 gün boyunca toplumumuzun göz sağlığı konusunda bir farkındalık yaratmak, yerli ve milli optisyenlik müesseselerinin bu haksız kazanç nedeniyle aldığı zararları önlemek için yürüdüm.

Yürüyüşüm boyunca sadece internetten yasal olmayan kontak lens satışının değil, işportadan ve yine internetten satılan güneş gözlüğü ve hazır okuma gözlüğü gibi başka optik görme araçlarının da optisyenlik müessesesi dışında satılmasının göze vereceği zararlardan söz ettim.

“Internette yasal olmayan kontak lens satışına hayır” diyen 7406 optik sektörü mensubunun imzalarını birazdan Sağlık Bakanlığı’na teslim edeceğim.

Arzumuz, temennimiz mevcut kanunumuzun doğru şekilde uygulanarak kontak lens satışı yapan internet sitelerinin bu yasal olmayan faaliyetlerinin en kısa sürede durdurulmasıdır.

Yürüyüşüm boyunca beni yalnız bırakmayan tüm optik sektörü mensuplarına destekleri için çok teşekkür eder, 1 Haziran Gözlükçülük ve Optisyenlik Günü’nü kutlarım.

Erol Harbi

Opak Lens A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

bottom of page