top of page

Neden Yürüyorum?

Optik sektöründe kime sorsanız; şirketimiz Opak Lens’in ve şahsımın yıllardır süregelen, hukuka aykırı olmasına rağmen, internetten kontak lens satışı yapılmasına karşı yürüttüğümüz mücadelemizi bilir. Bu mücadelemizin zarar görmesi, toplumun göz sağlığının da zarar görmesi anlamına gelmektedir. Diğer bir ifadeyle, eğer bu mücadelemizde başarısız olursak, optisyenlik müessesesi olmadıkları için, Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenemeyen internet sitelerinden alınan sahte, kaçak ya da süresi geçmiş lensler yüzünden, birçok vatandaşımızın mağduriyet yaşama ihtimali söz konusu olacaktır. Bu da bizlere büyük bir sorumluluk yüklemektedir.

Ne mutlu bize ki bu haklı mücadelemizde, çoğunlukla başarılı olduk. Sanal ortamda satış yapan büyük internet markalarının istisnasız hepsi, yasalara saygı göstererek, kontak lens satışından elini çekti. Böylelikle, zaman içinde bu işe girebilme ihtimali olan birçok kişinin veya firmanın da benzer faaliyetlerde bulunmasını önlemiş veya yükselişini durdurmuş olduk.

Ancak, gelin görün ki bu konuda sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen birkaç firma faaliyetlerini hiç durdurmadan, Sağlık Bakanlığı’nın koyduğu kuralları çiğneyerek, sırf para kazanmak uğruna, bu hukuksuz faaliyetlerine devam etmektedir. Bu kişi ve firmalar, haklarında ceza kararı alınmasına rağmen, cezanın infazının yerine getirilmemesini fırsat bilerek, toplum göz sağlığını tehdit etmeye devam ediyorlar.

Severek ve gönülden icra ettiğim bu meslek bana, dedemden, babamdan yadigar kalmıştır. Kısmet olursa, ben de aynı şuura ve şevke sahip evlatlarıma bu mesleğimi devretmek arzusundayım.

İşte bu yürüyüş, ben ve benim gibi düşünen; çocuklarım, 6560 optisyenlik müessesesinin sahipleri, çalışanları, onların aileleri ve çocukları için olacaktır.

Bu yürüyüş, toplumun sağlığını birinci derece tutarak mesleğinin ahlakına sahip çıkan, imkanı olmasına rağmen kanunu çiğnemeyen, yasalara uyan, başkalarının hakkına el uzatmayan, bu hassasiyetinin uğruna, haksız kazanç sahipleri yüzünden mağdur olan gözlükçüler ve optisyenler için olacaktır.

Bu yürüyüş, karşılaşabileceği sağlık sorunlarından ve yasalardan haberdar olmadığı için internet sitelerinden sahte lens satın alıp, görme kaybına varan, sağlık problemi yaşayan vatandaşlarımız için olacaktır.

Hedefim, bütün meslektaşlarımız için anlamlı bir gün olan ve ülkemizde mesleğimizin kutlandığı, 1 Haziran 2018 Gözlükçüler ve Optisyenler Günü’nde, 6560 optisyenlik müessesesinden, bu haklı mücadelemize desteğini tescil edecek olan imzayı toplayarak, bu imzaları Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na teslim etmek olacaktır.

Tamamen toplumun göz sağlığı ve mesleğim adına yapılacak olan bu yürüyüşüm, kesinlikle siyasi içerikli olmayıp, şahsi bir girişimdir. Niyetim, yasalarımızın öngördüğü şekilde, sağlık ürünü olan gözlük ve kontak lenslerin internetten satışının, ilgili resmi kurumlar tarafından artık kesin bir şekilde durdurulmasının temin edilmesi adına, kamuoyunun dikkatinin çekilmesidir.

 

5193 sayılı “Optisyenlik Hakkında Kanun” 2004 yılında gözlük ve kontak lens satışının yetkisini doğrudan ve yalnızca optisyenlik müesseselerine vermiştir. Ve optisyenlik müessesesi bu satışı ancak bir göz hekiminin verdiği reçeteye istinaden gerçekleştirebilmektedir. Herhangi bir vatandaşımız, nasıl ilacını internetten satın alamıyorsa, gözünün korneasına yerleştirdiği kontak lensi de internetten alamamalıdır. Çünkü internetten online kontak lens satan firma yasal değildir. Çünkü, bu faaliyette bulunan internet sitesi, Sağlık Bakanlığı tarafından hiçbir denetim görmüyor demektir. Bu internet sitesinin sattığı lensler sahte, kaçak ya da süresi geçmiş olabilir. İnternetten online lens satışı, sağlık riski taşıyan, yasa dışı bir faaliyettir. Bu durum, Sağlık Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliği ve bugüne kadar bildirmiş olduğu görüşler kapsamında da yasal değildir.

Bu yürüyüşle, halkımızı bilgilendirmek, sağlık ürünü olan gözlük ve kontak lenslerin internetten satın alınmasının doğurabileceği göz sağlığı problemlerinden, kamuoyunu haberdar etmek istiyorum.

Bu yürüyüşle, gözlükçünün, optisyenin hakkının yenmesine neden olan internet siteleri hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından verilen kapatma cezalarının artık uygulamaya konulmasını ve hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen bu satışların bir an önce durdurulmasını istiyorum.

Bugün, kontak lens ya da okuma gözlüğü adı altında gerçekleştirilen yasal olmayan online satışlar, yarın reçeteli gözlüklerin online satışının dahi yapılmasına kadar gidebilir. Bu konuda yasalara uyan meslektaşlarımın, bugün ve gelecekte zarara uğramasını önlemek istiyorum.

Çok kısa bir zaman sonra, 10 günden daha uzun sürecek olan bu yürüyüşüme başlayacağım. Şu anda bu konuda gerekli evrak ve lojistik hazırlıklar için son çalışmalarımız sürüyor. Yürüyüşüm boyunca internetten yasal olmayan online gözlük ve kontak lens satışına ilişkin sık sık yazılı ve sözlü olarak bilgi vermeye devam edeceğim. Konu aslında çok kapsamlı. Yürüyüşüm süresince ülkemizde ve dünyada bu konuda yaşananlarla ilgili her detayı sürekli kamuoyu ile paylaşıyor olacağım. O nedenle bu aşamada rakamlara ve mücadelemizin safahatına ilişkin ayrıntılara girmeyeceğim. Dediğim gibi, bu konularla ilgili gelişmeleri Optik Gazete aracılığıyla duyurmaya devam edeceğim.

Şu an için sadece meslektaşlarımı böyle bir yürüyüşe çıkacağım konusunda bilgilendirmek istiyorum. Bu süreçte, her zaman tüm desteği ile yanımda olan Opak Lens ekibi, 6560 imza için tüm gözlükçü ve optisyenlerimizle görüşecekler. Değerli meslektaşlarımın bu konudaki destekleriyle, internette gözlük ve kontak lens satışı hukuksuzluğuna, nihayet bir son verebileceğimizi düşünüyorum.

Elbette tek konumuz bu olmayacaktır. Mesleğimize ait tüm konularımızı ve sorunlarımızı yol boyunca ele alacağız. Meslektaşlarımın da bana iletmek üzere aktaracakları her mesajı ayrıca yürüyüşüm boyunca dinleyecek ve elimden geldiğince dile getireceğim.

Bedenim de elverdiği sürece, manen bu yürüyüşe hazırım. Mesleğimiz ve gelecek nesillerimiz adına bu haksız konuyu nihayete erdirmek için elimden geleni yapmaya devam edeceğim.

Tüm optik sektörü mensuplarına şimdiden katkıları ve destekleri için teşekkür ediyorum.

 

Hayri Erol Harbi

Opak Lens Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yönetim Kurulu Başkanı

Ben Kimim ve Neden Yürüyorum konusunda ayrıntılı bilgi verdiğim "Yola Çıktım, Yürüyorum" başlıklı ilk gün notlarımı okumak için lütfen tıklayınız...

bottom of page